Dłonie źródłem informacji o danej osobie. Dlaczego patrzy się komuś na ręce?

24-10-2022

Pierścionki stanowią doskonałe uzupełnienie każdej stylizacji – zarówno codziennej, jak i biznesowej. Zdobią one dłonie, często też przekazując konkretną wiadomość. W zależności na którym palcu widnieje dany pierścionek, zdradza on informacje na temat statusu społecznego i zawodowego, osobowości osoby noszącej czy jej życiowych przekonań. Źródeł symboliki należy poszukać w kulturze i historycznych wierzeniach – wtedy przywiązywało się do tego ogromną uwagę, zawsze patrząc nowo poznanej osobie na ręce. Po dziś dzień znaczenie tego minimalistycznego gadżetu jest aktualne w wielu kręgach kulturowych. Co ciekawe, w zależności od danego rejonu, kraju czy kontynentu, ozdoba na każdym palcu może oznaczać co innego. W artykule zdecydowaliśmy przyjrzeć się najpopularniejszym interpretacjom. Chętnie Ci o nich opowiemy.

 

Pierścionek zaręczynowy oplatający „żyłę miłości”. Legenda, która nadała mu symbolikę

Dawne wierzenia podawały, że obrączkę powinno się nosić na palcu serdecznym. Głównie z powodu istnienia żyły vena amoris, którą można przetłumaczyć jako „żyłę miłości”, stanowiącą bezpośrednie połączenie między lewym palcem serdecznym a sercem. Noszenie pierścienia na lewym palcu było więc zrozumiałe, a także romantyczne. W latach XX i czasach II wojny światowej mężczyźni idący na wojnę zakładali rodzinne pierścionki na palec serdeczny; miały im one przypominać o bliskich, z utęsknieniem czekających na ich powrót z frontu. Obecnie palec serdeczny zarezerwowany jest dla pierścionków zaręczynowych i obrączek ślubnych. Ciekawym faktem jest to, że według polskiej tradycji powinno się nosić pierścionek jedynie na palcu serdecznym prawej dłoni. Uznawana jest ona za „ważniejszą” od lewej, bowiem to właśnie prawą ręką wykonuje się wiele czynności – pisanie, gest powitania, uściśnięcie ręki, wykonywanie znaku krzyża. Jednak to jedynie starodawne przekonanie; zwłaszcza, że istnieją ludzie leworęczni.

 

Pierścionki na reszcie palców – charakterystyka i ich znaczenie

Wyjaśniliśmy już kwestię pierścionka zaręczynowego. Jednak nie na tym koniec – w końcu są też pozostałe palce dłoni. Większość interpretacji wywodzi się z wierzeń Greckich (tak jak ta, z pierścionkiem umieszczonym wokół „żyły miłości”), jednak źródła wielu znajdziemy też w mitach chińskich. Doskonale sprawdza się tu powiedzenie „co kraj to obyczaj”. Większość znaczeń pierścionków umieszczonych na konkretnych palcach funkcjonuje także w tradycji polskiej.

 

Pierścionek na kciuku to bardzo rzadki widok, jednak nie całkowicie mityczny. W starożytnej Grecji ozdoba na kciuki była pewnego rodzaju talizmanem, który miał za zadanie dbać o zdrowie osoby go noszącej. Pierścionek noszony na największym palcu ma również dodawać pewności siebie i pobudzać kreatywność.

 

Palec środkowy uznawany jest przez wielu jako inwazyjny; kojarzony z obscenicznym gestem. W Chinach wierzono, że pierścionek noszony właśnie na tym palcu ma zapewnić równowagę i pomóc w odróżnianiu dobra od zła.

 

Pierścionek na palcu wskazującym uznawany był za symbol wysokiej pozycji w społeczeństwie – noszony najczęściej przez znane osobistości, takie jak biskupi czy królowie, stosowany w celach podkreślenia swojej władzy.

Na małych palcach, zupełnie jak na kciukach, pierścionki noszone są bardzo rzadko. Nawiązują one jednak do życiowej mądrości oraz wysokiej wrażliwości osoby, która je nosi. Niegdyś bardzo ostrożnie podchodziło się do osób noszących sygnety i pierścienie na małych palcach – głównie dlatego, że najczęściej były noszone przez hazardzistów.

 

W całym symbolizmie należy nie zapominać o tym, że wszystko jest tylko i wyłącznie...symbolem. Sama możesz stworzyć swoje własne przeświadczenie. Palec wcale nie musi decydować, jak odbierać dany pierścionek – zwłaszcza dziś, gdy w większości przypadków jest on traktowany jako jedynie dodatek uzupełniający stylizację. W Gal-art oferujemy pierścionki ze stali chirurgicznej na każdy palec. Wysoka jakość naszych produktów i właściwości hipoalergiczne sprawiają, że każda nasza Klienta jest nimi oczarowana. Wybieraj spośród licznych wzorów i modeli, ciesząc się każdym, nawet najmniejszym detalem. Serdecznie zapraszamy Cię do obejrzenia naszej oferty – może któryś z pierścionków stanie się Twoim własnym talizmanem?

Dlaczego zakupy w naszym sklepie?

Powrót do góry