Jak zrobić breloczek? Tłumaczymy krok po kroku

08-11-2023
Jak zrobić breloczek? Tłumaczymy krok po kroku

Jak zrobić breloczek unikatowy na skalę całego świata? To proste - z tym poradnikiem poradzisz sobie bez najmniejszych komplikacji. Potrzebujesz tylko pomysłu, odrobiny wolnego czasu i kilku sprytnych akcesoriów. Przeczytaj, jak stworzyć ozdobę do kluczy, dzięki której nigdy ich nie zapomnisz.

Co jest potrzebne do zrobienia breloka?

Wybór narzędzi i półfabrykatów zależy głównie od tego, jaki dokładnie breloczek zamierzasz stworzyć. Wyobraź sobie swój wymarzony. Z jakich ozdób się składa? W jakim stylu jest wykonany? Przygotuj wstępny projekt, zanim przystąpisz do wyboru półfabrykatów.

Te półfabrykaty do biżuterii przydadzą się na pewno:

 • baza do breloków - gotowa lub zrobiona samodzielnie z kółka do kluczy i wybranej zaczepki na ozdobę.
 • uniwersalnym wyborem na breloczek mocowany do otworu w kluczach, są gotowe, proste bazy, złożone z kółka i przymocowanego do nich kawałka łańcuszka.
 • do breloczków, które mają być masywne, wyjątkowo wytrzymałe, mocowane np. przy torebce, warto użyć bazy z karabińczykiem. Karabińczyk łatwo zapniesz na dużym obiekcie.
 • samodzielnie możesz zrobić bazę z kółka do kluczy i kawałka wstążki. Przez kółko i ozdobę należy przeciągnąć wstążkę o odpowiadającej Ci długości, następnie związać ją bądź skleić klejem do materiału.
 • inny sposób na zrobienie bazy - kółko do kluczy i mniejsze kółko montażowe. Wystarczy odgiąć kółeczko montażowe, zaczepić ozdobę i ponownie zacisnąć przy pomocy szczypiec.
 • jeżeli preferujesz breloczki z łańcuszkami - poszukaj wśród półfabrykatów krótkich łańcuszków o dużych ogniwach, przeznaczonych właśnie do breloków. Odginasz kółko montażowe łańcuszka, mocujesz na dużym kółku i baza gotowa.
 • szpilki jubilerskie - półfabrykaty niezbędne do stworzenia breloczka z koralikami.
 • główne ozdoby - metalowe zawieszki, koraliki, chwosty, filc do wycinania kształtów, cokolwiek podpowiada Ci artystyczna fantazja.
 • klej - zgodny z tym, jakie materiały chcesz nim mocować.
 • szczypce jubilerskie - do formowania metali.
 • szczypce tnące - do cięcia drutów.

Solidna baza jest najważniejsza. Wybierz kółko do kluczy oraz kółeczka montażowe wykonane ze stali chirurgicznej - w Gal-art znajdziesz je w wersji srebrnej oraz pozłacanej. Jeżeli zdecydujesz się mocować ozdoby na kółku i sklejonej w pętelkę wstążce, upewnij się, że używasz kleju do materiału.

W dalszej części znajdziesz 3 pomysły na własnoręczne breloczki w różnym stylu.

 

 

jak zrobić breloczek z czerwonym chwostem jak zrobić brelok - ogniwa do montażu satynowa wstążka pod własnoręczne breloki
Chwost z kółkiem montażowym, gotowy do zamocowania na bazie. Sposób na wiecznie modny breloczek w stylu boho! Zobacz: https://www.gal-art.pl/p5n55h-element-ozdobny-zawieszka-chwost-z-ogniwkiem-15-mm-10-sztuk.html Proste kółko montażowe, na którym zamocujesz główną ozdobę do dużego koła. Odegnij, zaczep ozdobę, dociśnij, by zamknąć obręcz. Wykonano je z solidnej stali chirurgicznej, więc dadzą sobie radę nawet z ciężkimi zawieszkami. Zobacz: https://www.gal-art.pl/p3c60-kolka-ogniwka-5-2-mm-srebro-925-4-sztuki.html Kółko do kluczy ze stali plus satynowa wstążeczka? Niecodzienne połączenie metalu z tkaniną to coś dla osób ceniących oryginalność. Zobacz: https://www.gal-art.pl/l3k70-wstazka-satynowa-12-mm-23-m.html

 


Jak zrobić breloczek z imieniem?

Do breloczka z imieniem najlepiej użyć koralików z literkami. Są wygodne, możesz między nimi wpleść różne ozdoby, a personalizacja breloczka czyni go świetnym upominkiem dla bliskiej osoby.

Potrzebne będą:

 • gotowa baza do breloczka lub zrobiona z kółka do kluczy i kółka montażowego,
 • szpilka jubilerska z główką,
 • koraliki z literami układającymi się w imię,
 • szczypce do cięcia oraz formowania metalu,
 • opcjonalnie - dodatkowe koraliki do urozmaicenia ozdoby.

Przy zakupie półfabrykatów zwróć uwagę, by średnica otworu koralików była tylko odrobinę (1-2 mm) większa, niż średnica szpilki jubilerskiej. Średnica główki musi być zaś większa od średnicy zamykającego koralika.

Wszystko przygotowane?

 1. Wsuń koraliki na szpilkę w odpowiedniej kolejności.
 2. Zagnij górę szpilki tak, by utworzyła pętelkę.
 3. Pętelkę szpilki zaczep na kółku montażowym bazy.
 4. Dociśnij pętelkę, by szczelnie zamknąć okrąg.
 5. Nadmiar szpilki odetnij.

Prosty brelok z metalową zawieszką krok po kroku

Najprostszym sposobem na stworzenie breloczka jest wybór gotowej zawieszki, którą wystarczy zamontować na bazie. Wybierz kilka zawieszek - to pozwoli stworzyć bogato wyglądający, spersonalizowany brelok. W Gal-art znajdziesz setki różnorodnych ozdób z motywami nawiązującymi do zainteresowań, zwierząt, uczuć - zobacz: https://www.gal-art.pl/category/zawieszki. Wybór tylko kilku będzie najtrudniejszym krokiem!

Rzeczy do tego jak zrobić breloczek wykorzystujący gotowe ozdoby:

 • baza breloka, najlepiej będzie pasowała w pełni metalowa,
 • dowolne zawieszki,
 • kółeczka montażowe.

Teraz pozostaje tylko montaż.

 1. Odegnij kółeczka montażowe i przełóż je przez otwory zwieńczające zawieszki.
 2. Kółeczka z zawieszkami zaczep na bazie.
 3. Mocno dociśnij szczypcami.
 4. Gotowe!

 

jak zrobić breloczek - potrzebna szpilka love zawieszka metalowa do tego jak zrobić breloczek Koraliki z literkami na własnoręczne breloki
Szpilki jubilerskie służące do robienia akcesoriów z koralików. Główka estetycznie zwieńcza ozdobę i zapobiega zsunięciu się koralika. Zobacz: https://www.gal-art.pl/p3a45-szpilki-lutowane-50-mm-srebro-925-4-sztuki.html Zawieszka z napisem LOVE, w sam raz na prezent dla bliskiej osoby. Przeciągnij odgięte kółeczko montażowe przez zaczepkę na literze O. Zobacz:
https://www.gal-art.pl/p5b68h-zawieszka-ozdobna-10-sztuk-hurt.html
Koraliki-literki mogą się układać w imię, ale też np. w nazwę pokoju, do którego jest dany klucz. Może czas uporządkować pęk domowych kluczy, w którym trudno znaleźć ten właściwy? Zobacz: https://www.gal-art.pl/s1u38-koraliki-literki-100-sztuk.html

 

Breloczek z filcową ozdobą

Jak zrobić brelok z własnoręcznie wyciętą ozdobą? Sposobów jest wiele - my proponujemy najprostszy, w sam raz dla początkujących rękodzielników. Zanim zabierzesz się za wycinanie ozdoby, warto wstępnie ją zaprojektować na kartce, a następnie zaznaczyć kontury flamastrem. Dzięki temu unikniesz pomyłek przy wycinaniu.

Niezbędne rzeczy:

 • baza do breloczka, najlepiej zrobiona własnoręcznie przy użyciu wstążeczki (wstążka lepiej pasuje do materiałowych breloczków),
 • arkusze filcu w kolorach zgodnych z Twoją wizją ozdoby,
 • klej szybkoschnący odpowiedni do filcu,
 • ostre, precyzyjne nożyczki ze szpicem,
 • opcjonalnie - igła i mulina w wybranych kolorach, do dodatkowego przyozdobienia filcowej wycinanki.

Krok po kroku:

 1. Wytnij elementy ozdoby z kawałków filcu.
 2. Scal elementy za pomocą kleju. Opcjonalnie wykonaj dodatkowe przeszycia muliną.
 3. U góry ozdoby wykonaj nacięcie czubkiem nożyczek. To dobry test ostrości! Jeżeli obawiasz się, że nożyczki mogą mieć za tępy czubek na poradzenie sobie z filcem, wykorzystaj małe nożyczki kosmetyczne albo nóż.
 4. Przeciągnij wstążkę przez otwór w ozdobie.
 5. Zamocuj całość na kółku do kluczy. Użyj do tego kleju do materiału, albo zawiąż wstążkę w ładny supeł.

Dodatkowe wskazówki

Zaopatrz się w nieco więcej półfabrykatów, niż wymaga realizacja projektu. Lepiej mieć zapas w razie zmiany koncepcji czy popełnienia błędu, np. zbyt krótkiego obcięcia szpilki z koralikami. W Gal-art znajdziesz pakiety po kilka-kilkanaście półfabrykatów, w bardzo przystępnych cenach.

Zadbaj o dobre oświetlenie na stanowisku pracy. Na blacie połóż matę w jednorodnym kolorze, na którym dobrze widać każdy element. Narzędzia używane przy pracy muszą być pierwszorzędne - ostre i precyzyjne. Porządne narzędzia dla rękodzielników również dostaniesz w hurtowni Gal-art.

Na YouTube znajdziesz wiele filmików tutorialowych, które pomogą Ci rozwinąć rękodzielnicze umiejętności. Wszystko jest kwestią wprawy! Zacznij od najprostszych breloczków (takich jak 3 nasze propozycje), a wkrótce uwolnisz kreatywność w bardziej skomplikowanych ozdobach.

Breloczki da się wykonać bazując na różnorodnych technikach. Beading, makrama, samodzielnie zrobione figurki z modeliny, szydełkowanie - pierwsze breloczki mogą być pretekstem do naprawdę szerokiego rozwoju umiejętności artystycznych!


Z pewnością wiesz już, jak zrobić breloczek i czego do tego potrzeba. Czas więc na małe zakupy półfabrykatów i… duże eksperymenty! Korzystając z szerokiej dostępności baz, kółek montażowych oraz poręcznych zawieszek, możesz łatwo wyczarować naprawdę niezwykłe ozdoby - nie tylko do kluczy!

Dlaczego zakupy w naszym sklepie?

Powrót do góry