Jak zrobić bransoletkę ze sznurka krok po kroku?

04-07-2023
Jak zrobić bransoletkę ze sznurka krok po kroku?

Jak zrobić bransoletkę ze sznurka bez wysiłku i zaawansowanych umiejętności manualnych? To prostsze, niż Ci się wydaje! Przeczytaj nasz poradnik krok po kroku, a stworzenie idealnego prezentu dla bliskiej osoby (lub siebie!) będzie kwestią kilkunastu minut. Bo przecież to właśnie samodzielnie wykonane prezenty cieszą najbardziej, prawda?

 

Zacznij od wyboru ozdób i sznurka!

Jak ma wyglądać Twoja bransoletka? Jeżeli zdecydujesz się ozdobić ją nawlekanymi koralikami, zwróć uwagę na średnicę sznurka i otworu koralików. Niektóre koraliki mają tak niewielkie dziurki, że przeciągnięcie przez nie grubszego sznurka może sprawiać problem. Sprawdź więc koniecznie ten parametr przed zakupem.

Najważniejsze przy wyborze koralików są oczywiście Twoje preferencje wizualne. W kolekcji Gal-art znajdziesz rozmaite koraliki - z pewnością są wśród nich te wpisujące się w Twoją wizję artystyczną: https://www.gal-art.pl/category/koraliki. Zamiast koralików możesz także wykorzystać na przykład zawieszki ze stali chirurgicznej. Sprawdź kolekcje półfabrykatów, a nie zabraknie Ci inspiracji.

Jako podstawę wybierz cienki sznurek poliestrowy miękki. Taki można mocno zawiązać - a w tym jak zrobić bransoletki ze sznurków najważniejsza jest właśnie siła wiązania. Śliskie i grube warianty sznurka, przewidziane do naszyjników lub zestawiania z zapięciami, nie pozwalają na swobodne wiązanie drobnych supełków regulujących.

 

sznurek do robienia bransoletek zielony srebrna przekładka do bransoletki ze sznurków marmurkowy kamień do nawlekania
Miękki sznurek o grubości 1 milimetra. Uniwersalny do tworzenia bransoletek - wytrzymały, może mieć różne kolory, a wiązanie go jest bardzo proste. Zamów: https://www.gal-art.pl/l3i59-sznurek-jubilerski-shamballa-1-mm-25m.html Prosta przekładka do porządkowania ozdób na bransoletce. Pasuje do każdego zestawienia ozdób. Zamów:
https://www.gal-art.pl/p4l77h-przekladka-ozdobna-10-sztuk-hurt.html
Marmurkowe kule o surowym, naturalnym designie. Dzięki dużym otworom wygodnie się na nich pracuje. Zamów: https://www.gal-art.pl/k6g76-kamien-marmurek-kule-12-mm-1-sznur.html

 

Jak zrobić bransoletkę ze sznurka z nawlekanymi ozdobami?

Do zrobienia prostej bransoletki potrzebny będzie tylko sznurek jubilerski i koraliki, zawieszki, chwościki - dowolne ozdoby. Tutaj wszystko zależy od Twojej kreatywności.

 1. Przyszykuj sznurek, ozdoby, nożyczki i zapalniczkę.
 2. Utnij około 50 centymetrów sznurka. To wygodna długość do pracy, przytniesz bransoletkę dopiero na końcu.
 3. Przypal zapalniczką końcówki sznurka. Poliester lekko się stopi, a to ułatwi nawlekanie ozdób.
 4. Nawlecz ozdoby w zaplanowanej kolejności. Pamiętaj, by w połowie odwrócić kolejność nawlekania, by bransoletka była symetryczna.
 5. Po nawleczeniu wszystkich ozdób zawiąż supeł z obu stron. Dzięki temu nie będą się zsuwały ze sznurka. Może być konieczne wykonanie kilku supełków na sobie (gdy średnica otworów jest duża).
 6. Pomiędzy ozdobami możesz zaplatać drobne supełki, by nie przesuwały się na sznurku. Warto tak robić np. jeśli wybierzesz koraliki z literkami układające się w konkretny napis. Zawsze będzie można go łatwo odczytać.

Jak przemienić ozdobiony sznurek w prawdziwą bransoletkę? Zawiązać prosty przesuwany supełek - poniżej wyjaśniamy, jak go zrobić.

 

Jak zrobić supełek regulujący bransoletkę?

Wykonanie supełka regulującego nie wymaga szczególnej znajomości technik splatania. Jedną z najprostszych metod jest zawiązanie dwóch pętelek.

 1. ,,Załóż” bransoletkę na rękę, by dokładnie zobaczyć, w którym miejscu ma powstać regulujący supełek.
 2. Skrzyżuj końce sznurka - połóż lewy na prawy.
 3. Przeciągnij lewy koniec pod prawym i tworzącą się w ten sposób pętelkę. Zaciśnij.
 4. Zrób to samo z drugiej strony. Prawy koniec na lewy, przeciągnąć przez pętelkę, zacisnąć.
 5. Przymierz bransoletkę, upewnij się, że wszystko działa. Utnij sznurek kilka centymetrów za supełkiem ustawionym w maksymalnym rozciągnięciu.

Gotowe. Teraz wiesz, jak zrobić bransoletki ze sznurków niewymagające zewnętrznego zapięcia. Wystarczy zawiązać dwa węzełki, by dowolnie regulować ozdobę.

 

Inna opcja - pojedynczy supełek regulujący

Sposobów na wiązanie przesuwanych supełków jest wiele. Ten wyjaśniony powyżej jest bardzo prosty, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by poeksperymentować z innymi. Spróbuj jeszcze jednego - takie wiązanie daje inny efekt estetyczny.

 1. Przymierz do ręki sznurek z nawleczonymi ozdobami.
 2. Skrzyżuj końce sznurka - połóż prawy koniec na lewy.
 3. Dwa razy otocz lewym sznurkiem prawy koniec. Wtedy u góry powstaje pętelka
 4. Przeciągnij lewy koniec przez tę pętelkę.
 5. Zabezpiecz końcówki dużym węzłem lub koralem.

Gotowe! Taki supełek będzie wygodnie regulował zacisk bransoletki. Zabezpieczenie końcówek będzie dodatkową ozdobą.

 

Pleciona bransoletka sznurkowa warkoczyk

Możesz wykonać efektowną bransoletkę nawet bez sięgania po koraliki i zawieszki. Pleciona bransoletka ze sznurka krok po kroku - oto jak ją wykonać posługując się splotem, który już dobrze znasz - warkoczem:

 1. Przygotuj 3 sznurki jubilerskie o wybranych kolorach. Utnij po około 120 centymetrów każdego, by mieć swobodę zaplatania.
 2. Złóż sznurki na pół. U góry mocno chwyć je klipsem. Zostaw pętelkę o przekroju kilkunastu centymetrów - będzie potrzebna do zawiązania supła regulującego.
 3. Po złożeniu będziesz mieć w sumie 6 sznurków. Złap je podwójnie.
 4. Przełóż sznurek po prawej przez sznurek znajdujący się na środku.
 5. Przełóż przeciwległy sznurek ponownie przez znajdujący się na środku.
 6. I tak na zmianę - z pewnością kiedyś zaplatałeś warkocz, działaj dokładnie tak samo.
 7. W trakcie zaplatania przymierzaj długość bransoletki do ręki. Gdy warkocz będzie obejmował nadgarstek, zawiąż na końcu mocny supeł zapobiegający rozluźnieniu splotu.
 8. Przejdź do zaplatania supełka regulującego.
 9. Zapleć supeł według wybranej metody. Obetnij końce sznurka, zostawiając kilka centymetrów za supełkiem.

Warkocz to najprostszy sposób zaplatania i od niego radzimy zacząć przygody z tak tworzonymi bransoletkami. Postaw na kilka kolorów sznurków, a będzie prezentowała się fenomenalnie.

Na warkoczyku również możesz zamontować ozdobę. Postaw na zawieszki z dużym kółkiem - bez problemu przejdą przez grubsze sploty. Ewentualnie, załóż zawieszkę na jeden ze sznurków jeszcze przed splątaniem warkocza.

 

metalowa zawieszka do bransoletki ze sznurka woskowany sznurek do robienia bransoletki ze sznurka czerwony chwościk do bransoletki
Zawieszka-koniczynka na szczęście - doskonałe uzupełnienie samodzielnie splatanej bransoletki. Zamów: https://www.gal-art.pl/p5t35-zawieszka-ozdobna-ze-stali-chirurgicznej-1-sztuka.html Czarny woskowany sznurek, łatwy do wyplatania swoich pierwszych i kolejnych bransoletek. Zamów: https://www.gal-art.pl/l3c41-sznurek-jubilerski-woskowany-1-mm-90-m.html Zwieńczeniem bransoletki może być na przykład 15-milimetrowy chwościk z ogniwkiem. Zamów: https://www.gal-art.pl/p5n55-element-ozdobny-zawieszka-chwost-z-ogniwkiem-15-mm-1-sztuka.html


Jak pomóc sobie przy tworzeniu pierwszych bransoletek?

Zanim przystąpisz do tworzenia bransoletki, poćwicz zaplatanie węzełków regulujących, nawlekanie ozdób oraz techniki splatania. Nabranie podstawowych umiejętności ,,na surowo” ułatwi ostateczną pracę - wykonasz całość z czystą przyjemnością.

W tym, jak zrobić bransoletki ze sznurka w trudniejszych wariantach, pomogą Ci liczne tutoriale dostępne na YouTube. Z nich możesz poznać np. technikę splotów makramowych - by się ich nauczyć, po prostu trzeba zobaczyć.

Podsumowanie

Stworzenie własnych bransoletek może być bardzo proste. Wystarczy sięgnąć po mocny, poliestrowy sznurek w atrakcyjnym kolorze, oraz komplet koralików i zawieszek.

Pracę nad bransoletką z ozdobami rozpocznij od ucięcia około 50 centymetrów sznurka. Na takiej długości będzie Ci się wygodnie działało. Następnie nawlecz ozdoby - pamiętaj o symetrii gdy dojdziesz do połowy. Kiedy ozdoby znajdą się na sznurku, zabezpiecz je z obu stron większymi supełkami, by nie mogły się zsunąć. Następnie przejdź do wiązania supełka regulującego - powyżej wyjaśniliśmy dwie metody sprawnego wiązania go.

W przypadku bransoletek plecionych w warkocz potrzebujesz 3 długich sznurków. Złóż na pół, zapleć warkocz, aż obejmie Twój nadgarstek. Zwiąż końcówkę mocnym supłem, by warkocz się nie rozluźnił. Zapleć supełek regulujący.

 

Jaką bransoletkę wykonasz jako pierwszą? Niezależnie od tego, czy wybierzesz gładką bransoletkę plecioną, czy taką z ozdobami, w Gal-art znajdziesz wszystko, co potrzebne do zrealizowania pomysłu. Sprawdź kolorowe sznurki jubilerskie, setki wariantów koralików oraz zawieszek i daj się zainspirować!

Dlaczego zakupy w naszym sklepie?

Zapisz się do newslettera

otrzymasz kod rabatowy o wartości 18% na pierwsze zakupy od kwoty 50 zł.

Powrót do góry