Na której nodze nosi się bransoletkę?

12-01-2024
Na której nodze nosi się bransoletkę?

Na której nodze nosi się bransoletkę - oryginalny dodatek, o który aż proszą się letnie stylizacje? Zasady co do wyboru nogi są jasne… a przynajmniej takie były! Wyjaśniamy znaczenie przyozdabiana bransoletką prawej bądź lewej kostki w zależności od kultury. Przygotuj się na małą lekcję historii i sporą dawkę modowej inspiracji.

Jak długą tradycję mają bransoletki na nogach?

Mimo iż współcześnie takie bransoletki nie cieszą się porównywalną popularnością, co ozdoby na nadgarstek, bransoletki na nodze są równie mocno zakorzenione w kulturze, jak inne rodzaje biżuterii.

Pierwsze informacje o noszeniu bransolet na nogach znajdujemy nawet 6000 lat p.n.e. Zakładały je babilońskie i egipskie kobiety. W zależności od tego, z czego ozdoby były wykonane - z drewna, słoniowej kości czy metali szlachetnych - dawały znać o statusie społecznym właścicielki. Biżuteria była w tamtych czasach jednym z podstawowych symboli bogactwa. Im droższa, bardziej zdobna bransoletka, tym oczywiście zamożniejsza była nosząca ozdobę.

Skromność i wygoda nie były wtedy w cenie! Najchętniej postrzegano ciężkie, masywne ozdoby, które z pewnością nie przysparzały noszącej wygody, a pewnie nawet obcierały jej kostki przy chodzeniu...

Co innego dzisiaj - dzięki nowoczesnym surowcom bransoletki są lekkie jak piórko. Zobacz, jaką kolekcję bransoletek na kostki zgromadził Gal-Art: https://www.gal-art.pl/category/bizuteria-ze-stali-chirurgicznej-bransoletki/f__na-noge. Propozycje są wykonane z przyjaznej dla skóry stali chirurgicznej. Ważą tak mało, że szybko zapomnisz o założonym łańcuszku. Mimo lekkości i wizualnej delikatności cechuje je ogromna wytrzymałość. Jak to dobrze, że czasy się zmieniły!

Tradycje indyjskie w noszeniu biżuterii na nogach

Indyjska kultura słusznie kojarzy się z kolorami, brzdękiem metali i błyskiem. Dla dawnych kobiet indyjskich to, na której nodze nosi się bransoletki, było niezwykle istotne - pomyłka mogła skomplikować matrymonialne życie!

Noszenie bransoletki na lewej kostce było odpowiednikiem pierścionka zaręczynowego. Takie ozdoby przeznaczano także dla mężatek, dodatkowo uzupełniając je dzwoneczkami. Kiedy zamężna kobieta się zbliżała, dźwięk dzwoneczków informował słyszących, że czas zaprzestać nieprzyzwoitych rozmów i przygotować się na okazanie szacunku przybywającej.

W kulturze hindi biżuteria ma również znaczenie magiczne. Ozdoba kostki miała przynosić szczęście w miłości oraz chronić przed złem. Bransoletki na nogach zwiększały kobiecą energię we flircie, przy okazji odpychając od posiadaczki wszystkie nieprzychylne siły. Biorąc pod uwagę wizualny urok tych ozdób, zdecydowanie nie dziwimy się pierwszemu przekonaniu! A czy faktycznie chronią przed złem? Mamy nadzieję, że w hinduskich wierzeniach leży przynajmniej ziarnko prawdy.

 

na której nodze nosi się bransoletkę przykładowa z koniczynkami
Na naszej półkuli również mamy symbole szczęścia - może bransoletka z czterolistną koniczynką przyniesie pomyślność? Zobacz ją tutaj: https://www.gal-art.pl/r3t68-bransoletka-na-noge-ze-stali-chirurgicznej.html

 

Różne oblicza bransolet na nogach

Bransolety na kostkach znajdujemy również w innych kulturach. Skórzana bransoleta-obręcz informowała o statusie niewolników egipskich. Miała także walory magiczne i symboliczne dla słabo poznanych społeczności plemiennych na całym świecie.

Na której nodze nosi się bransoletkę współcześnie?

Na tej, na której chcesz. W zachodniej kulturze wybór nogi nie wiąże się z żadnymi dawnymi przekonaniami. Przez wieki zdecydowanie dominowała u nas biżuteria noszona w górnych partiach ciała, toteż zakładając ozdobę na kostkę nie grożą Ci żadne negatywne skojarzenia - nawet gdy natkniesz się na pasjonata historii.

Wokół noszenia biżuterii narosło wiele niszowych, mało znanych przekonań m.in. co do sygnalizowania za jej pomocą swojej orientacji seksualnej bądź gotowości na flirt. Nie mają one jednak żadnych podstaw, toteż 99% osób nie będzie się doszukiwało w umiejscowieniu ozdoby żadnego drugiego dna.

To, na której nodze nosi się bransoletkę zależy więc wyłącznie od Ciebie. Zwracaj uwagę na swoje odczucia oraz detale stylizacji. Brak zakorzenionej symboliki szeroko otwiera pole do modowego popisu.

Co wziąć pod uwagę wybierając nogę?

Decydując o tym, którą kostkę przyozdobić bransoletką, warto najpierw przymierzyć ją na obu. Człowiek nie jest przecież symetryczny. Jedna kostka jest nieco grubsza, żyły na stopach mają odmienny układ, a kształt górnej części stopy wymusza różne ułożenie ozdoby. Zapewne po przymierzeniu bransoletki na prawej oraz lewej kostce stwierdzisz, że na tej nodze wygląda jakoś lepiej - nawet nie do końca wiedząc czemu!

Planujesz dużo siedzieć z założoną bransoletką, a masz tendencję do zakładania nogi na nogę? Załóż ją na kostkę tej nogi, którą częściej trzymasz na górze. W ten sposób bardziej wyeksponujesz oryginalny detal.

Jeżeli masz tatuaże na łydkach i stopach, weź je pod uwagę przy wyborze kostki. Czy bransoletka dobrze zgra się ze wzorem, pasuje do niego stylistycznie, nie przesłania ważnego elementu? A może wręcz przeciwnie - podkreśla to co kluczowe? Ponownie - zawsze najlepiej jest porównać prezentację biżuterii na obu nogach.

W przypadku asymetrycznych dołów i butów umieszczaj bransoletkę na tej nodze, która ma więcej wolnej przestrzeni. Wiesz, co mamy na myśli - jeśli spódnica z jednej strony jest długa, z drugiej krótka, bransoletę załóż po stronie mniej zajętej materiałem.

 

bransoletka na nogę z zawieszkami

Bransoletka na kostkę zdobiona kryształkami potrzebuje przestrzeni - pozwól jej zdominować tę nogę, na której nie będzie miała konkurentów. Zobacz tutaj: https://www.gal-art.pl/r3w22-bransoletka-na-noge-ze-stali-chirurgicznej.html


Noszenie bransoletek na nogach ma tysiące lat tradycji, co we wschodnich kulturach zaowocowało konkretnym kojarzeniem tego typu ozdób. W Polsce i innych krajach zachodnich wybór między prawą czy lewą nogą zależy jednak wyłącznie od indywidualnych preferencji. Stawiaj na swoją wygodę - wybierz lekką stal chirurgiczną - przymierz bransoletę na obu kostkach i w pełni wykorzystaj stylowe możliwości tego subtelnego dodatku.

Polecane artykuły

Zjawiskowa bransoletka na nogę! Sprawdź asortyment naszego sklepu Gal-Art!

Zjawiskowa bransoletka na nogę! Sprawdź asortyment naszego sklepu Gal-Art!

27-09-2021
Co prawda lato już się skończyło, jednak bransoletki dostępne w ofercie naszego sklepu nie wychodzą z mody. Biżuteria na nogę jest coraz częściej kupowana przez przedstawicielki płci pięknej. To dobrze, ponieważ prezencja tego typu wyrobów biżuteryjnych wychodzi poza skalę. Modne,...

Dlaczego zakupy w naszym sklepie?

Zapisz się newslettera

otrzymasz kod rabatowy o wartości 18% na pierwsze zakupy od kwoty 50 zł.

Powrót do góry