Jak dobrać rozmiar pierścionka? 10 praktycznych porad

13-01-2023
Jak dobrać rozmiar pierścionka? 10 praktycznych porad

Pierścionek to jeden z najpiękniejszych prezentów, które można sprawić bliskiej osobie lub… samej sobie! Warunek jest jeden – poprawne dobranie rozmiaru. To najtrudniejsze wyzwanie, gdy szukasz biżuterii przeznaczonej dla kogoś innego. Jednak nawet wybieranie rozmiaru pierścionka dla siebie może przyprawić o zawrót głowy... Jak dobrać rozmiar pierścionka? Tych 10 praktycznych porad rozwiąże problem raz na zawsze.

 

1 - mierzenie palca

Pierwszym krokiem do zakupu pierścionka w idealnym rozmiarze, jest wykonanie pomiaru obwodu palca. Użyj do tego cienkiego paska papieru, wstążki lub nitki. Wystarczy owinąć materiał dookoła palca, w miejscu położenia pierścionka. Zaciśnij go na tyle, żeby wygodnie przylegał i zaznacz punkt, w którym końcówki miarki nachodzą na siebie. Potem delikatnie zsuń ją z palca i użyj linijki.

Wykonaj pomiar kilka razy. Dokładne zmierzenie obwodu palca nie jest takie proste, więc warto kilka razy upewnić się, czy wynik jest poprawny. Dalej należy już tylko skorzystać z tabeli rozmiarów produktu umieszczonej przy każdym pierścionku. 

Obwody w tabeli sprawdzaj zawsze przed zakupem pierścionka. W zależności od kraju producenta, oznaczenia rozmiarów mogą się znacznie różnić. Na przykład rozmiar 11 – w Polsce jest przeznaczony na obwód palca 52 mm, a w USA na 65 mm.

W naszym sklepie znajdziesz oczywiście pierścionki w wielu różnych rozmiarach – pasujące na każdy palec! Sprawdź kolekcję – https://www.gal-art.pl/category/bizuteria-ze-stali-chirurgicznej-pierscionki.

Tabela umożliwiająca prawidłowy dobór rozmiaru pierścionka

W doborze odpowiedniego modelu z pewnością pomoże Ci  tabela rozmiarów pierścionków. Wystarczy tylko zdjąć miarę z palca, a następnie sprawdzić, który wariant wybrać.

 

2 - warunki pomiaru

Jak wybrać rozmiar pierścionka, by pasował na Twój palec zawsze? Mierzenie obwodu najlepiej przeprowadzić w środku dnia. Palce mogą wtedy lekko spuchnięte po kilku godzinach męczenia dłoni oraz zmian w nawodnieniu organizmu. Wybierając rozmiar biżuterii właśnie o takiej porze, nie ryzykujesz, że noszony pierścionek będzie sprawiał dyskomfort przy noszeniu go przez cały dzień.

Pomiar wykonaj w temperaturze pokojowej. Podwyższona (lub przeciwnie – bardzo niska) temperatura wpływa na obwód palców. Pierścionek powinien zaś odpowiadać temu, jakie parametry ma Twoja dłoń przez większość czasu w ciągu dnia.

 

3 - różnice między dłońmi

Zastanów się, na którym palcu będziesz nosiła swoją ozdobę. Grubość palców prawej i lewej dłoni może się różnić – lepiej uwzględnić to przed zakupem biżuterii. 

Jeżeli znasz rozmiar np. środkowego palca prawej dłoni, ale nowy pierścionek zamierzasz nosić na lewej, nie sugeruj się tym pomiarem. Od nowa zmierz obwód, by mieć pewność, że wybierzesz model idealny.

 

4 - nie używaj centymetra krawieckiego

Centymetr krawiecki zdecydowanie nie nadaje się do mierzenia obwodu palca. Jest zbyt sztywny i szeroki, żeby trafnie uwzględnić każdy milimetr. Znacznie lepszym wyborem jest użycie miękkiego materiału, o którym już wspominaliśmy. Ten bez problemu dopasuje się do kształtu i obwodu palca.

 

5 - jaki rozmiar pierścionka - lepiej większy czy mniejszy?

Jeżeli wahasz się między dwoma rozmiarami – nic dziwnego, bo trudno samodzielnie zmierzyć palec ze stuprocentową precyzją – dla pewności lepiej wybrać rozmiar większy.

Twoje ciało zmienia się na przestrzeni dnia. W późnych godzinach, podczas upału lub pod wpływem wahań hormonalnych powodujących zatrzymywanie wody, palce mogą nieco spuchnąć. Pierścionek, który od początku został dopasowany ciasno, będzie wtedy bardzo trudno zdjąć. Jeśli palec spuchnie, niestety noszenie ozdoby może powodować dotkliwy ból.

 

6 - szerokość obrączki ma znaczenie

Na większy rozmiar pierścionka trzeba postawić szczególnie wtedy, gdy decydujesz się na biżuterię z szeroką obrączką. Im więcej metalu otacza palec, tym mocniej pierścionek dopasowuje się do ciała. W takim przypadku zakup zbyt ciasnej biżuterii będzie wyjątkowo nietrafiony. Pierścionek może wtedy nawet nie przejść przez kostkę palca…

Jak dobrać rozmiar pierścionka do wielkości biżuterii?

Gdy wybierasz masywny i szeroki pierścionek, np. taki, jak na zdjęciu, lepiej zawsze wziąć nieco większy rozmiar.

 

Cienkie obrączki mogą być nieco mniejsze od masywnych wariantów pierścionków. Nie ściskają palca na dużej szerokości, więc łatwiej dopasowują się do kształtu ciała.

 

7 - średnica posiadanego pierścionka

Każda kobieta ma w domu przynajmniej jeden pierścionek. Aby poznać odpowiedni rozmiar kolejnej biżuterii, wystarczy więc zmierzyć jego średnicę linijką. Producenci pierścionków podają w tabelach rozmiarów również ten parametr rozmiaru biżuterii.

Kiedy określisz średnicę posiadanego akcesorium, dla pewności i tak zmierz obwód palca. W doborze pierścionka liczy się każdy milimetr. Samodzielny pomiar średnicy może dać przekłamany wynik, jeśli przyłożysz linijkę w nieprawidłowym miejscu, dalej od środka obrączki. Dlatego przed zakupem biżuterii najlepiej znać obydwa parametry – wtedy na pewno wybierzesz poprawny rozmiar.

 

8 - pomiar u jubilera

Wykonywanie pomiarów obwodu palca lub średnicy obrączki w domowym zaciszu może nie być w pełni dokładne. Dlatego, przy najbliższej okazji, warto wstąpić do salonu jubilerskiego. 

W salonie obsługa użyje specjalnej suwmiarki do precyzyjnego określenia obwodu Twojego palca. Korzystając z okazji, zmierz wszystkie palce, na których potencjalnie będziesz kiedyś nosiła ozdoby. 

U jubilera będziesz miała możliwość, by od razu przymierzyć pierścionki w rozmiarze zgodnym z wynikiem. Upewnisz się w ten sposób, że pomiar dał poprawny rezultat. Przymierz pierścionki o różnej szerokości obrączki – jak wiesz z punktu 6., to ma bardzo duże znaczenie dla rozmiaru.

Na pomiar do jubilera warto iść w godzinach popołudniowych. Jeżeli na dworze panowała wysoka lub niska temperatura, po wejściu do salonu daj dłoniom kilka minut na ochłonięcie, bo przywróci obwody do normy. W tym czasie przejrzyj pierścionki wystawione w witrynie – u jubilera ciężko się nudzić!

Informację o rozmiarze pierścionka zanotuj. Biżuterii raczej nie kupuje się zbyt często, dlatego łatwo zapomnieć, ile wynosił obwód Twojego palca. Jak wybrać rozmiar pierścionka? Najlepiej raz, a dobrze!

 

9 - pierścionek na prezent? Zaaranżuj wspólne mierzenie

Pomiar własnego palca? Nie ma problemu. Trudniej robi się, jednak gdy zamierzasz dobrać ozdobę do dłoni innej osoby – mierzenia obwodu nie da się przeprowadzić dyskretnie…

Zastanawiasz się, jak dobrać rozmiar pierścionka na prezent? Jeżeli ma to być podarunek dla bliskiej osoby, pewnego razu zaproponuj jej, że obie zmierzycie swoje palce pod kątem rozmiaru pierścionków. Oczywiście tylko z ciekawości… Kiedy obdarowana osoba wkrótce otworzy pudełeczko ze swoim prezentem, na pewno sobie o tym przypomni i doceni Twój spryt.

Tego sposobu może użyć także mężczyzna szukający prezent dla bliskiej kobiety. Wystarczy powiedzieć, że rozważa zakup sygnetu – znajomość obwodu swojego palca jeszcze nigdy nikomu nie zaszkodziła. Ewentualnie, po prostu zainteresowała go kwestia dobierania kobiecej biżuterii i chciałby zobaczyć, jak kobiety załatwiają sprawę rozmiaru pierścionka. 

Dobór rozmiaru pierścionka kupowanego na prezent

Pierścionek to świetny pomysł na prezent. Musisz jednak najpierw wykazać się sprytem i poznać rozmiar palca osoby, która ma zostać nim obdarowana.

 

10 - jak inaczej poznać cudzy rozmiar pierścionka?

Najłatwiejszym sposobem na poznanie rozmiaru pierścionka jest… po prostu podpytanie o niego samej zainteresowanej. Jeśli ozdoba ma trafić do fanki pierścionków, sprawa będzie prostsza – na pewno doskonale zna obwody swoich palców. Wpleć temat pierścionków w luźną rozmowę i uważnie słuchaj.

Pomocą posłuży również przyjaciółka kobiety, którą zamierzasz obdarować. Bardzo prawdopodobne, że zna rozmiar jej pierścionka – szczególnie jeśli sama jest wielbicielką biżuterii. Jeżeli rozmiar nie jest jej jeszcze znany, przy najbliższej okazji pożyczy pierścionek do pomiaru.

Dobrym pomysłem jest również zaproszenie kobiety do jubilera na oglądanie biżuterii – to przyjemny sposób na spędzanie wolnego czasu podczas przyjacielskich wypadów. Niech przymierzy przy Tobie kilka pierścionków. Zwróć uwagę na metkę przy pasującej obrączce – jest na niej zawsze wypisany rozmiar.

W ostateczności możesz zabrać do jubilera zdjęcie, na którym dokładnie widać dłonie osoby, dla której chcesz kupić pierścionek. Doświadczony specjalista od biżuterii zdoła w dużym przybliżeniu dopasować rozmiar biżuterii tylko na tej podstawie. Przejrzyj więc np. media społecznościowe przyszłej obdarowanej. Szczególnie zainteresuj się zdjęciami prezentującymi jej manicure.

 

Dobieranie rozmiaru pierścionka przestało być tajemnicą, prawda? Tak więc, do dzieła – zmierz swoje palce lub użyj sprytnej metody wybierania pierścionka na prezent dla innej osoby. Skorzystaj z tabeli rozmiarów, którą producent biżuterii opatrzył swoje propozycje. Dalej wystarczy tylko wybrać wzór – to znacznie większe, ale też przyjemniejsze wyzwanie!

Polecane artykuły

Wybieramy pierścionek! Zobacz, na co musisz zwrócić uwagę przed zakupem

Wybieramy pierścionek! Zobacz, na co musisz zwrócić uwagę przed zakupem

09-01-2023
Nie przesadzimy, jeśli powiemy, że to właśnie biżuteria jest atrybutem prawdziwej kobiety. Nic więc dziwnego, że świat jubilerski wyróżnia się tak rozmaitym wyborem. Tuż obok najczęściej wybieranych łańcuszków i bransoletek prym wiodą pierścionki. Doskonale wiemy, że ich...
Na którym palcu nosi się pierścionek?

Na którym palcu nosi się pierścionek?

23-01-2023
Pierścionek ma w naszej kulturze jednoznaczne skojarzenie z zaręczynami. Pamiętajmy jednak, że pierścionki ze stali chirurgicznej nie muszą być symbolem miłości. To doskonałe dopełnienie każdej stylizacji, niezależnie od statusu związku kobiety. Łatwo tutaj o nieporozumienia –...

Dlaczego zakupy w naszym sklepie?

Powrót do góry