Na którym palcu nosi się pierścionek?

23-01-2023
Na którym palcu nosi się pierścionek?

Pierścionek ma w naszej kulturze jednoznaczne skojarzenie z zaręczynami. Pamiętajmy jednak, że pierścionki ze stali chirurgicznej nie muszą być symbolem miłości. To doskonałe dopełnienie każdej stylizacji, niezależnie od statusu związku kobiety. Łatwo tutaj o nieporozumienia – umieszczając pierścionek na zaręczynowym palcu, możesz spodziewać się gratulacji od znajomych… i konieczności tłumaczenia, że Twój pierścionek to tylko ozdoba. Na którym palcu nosi się pierścionek, który nie jest zaręczynowy?

 

Na którym palcu nosi się pierścionek? Unikaj tego!

W Polskiej kulturze tradycją jest noszenie pierścionka zaręczynowego (a później obrączki), na palcu serdecznym prawej ręki.

Wybór ręki różni się jednak w zależności od kraju. W krajach zachodnich częste jest także noszenie go na lewej dłoni. Według wierzeń wywodzących się ze starożytności, w palcu serdecznym lewej dłoni znajduje się vena amoris – żyła miłości, idąca wprost do serca. Dlatego to lewy palec serdeczny wydaje się najbardziej odpowiedni. Dlaczego w Polsce przyjął się wybór prawej ręki? Wyjaśnimy to już za chwilkę.

Na teraz zapamiętaj jednak, że jeżeli chcesz uniknąć nieporozumień, nie zakładaj zwykłego pierścionka na palec serdeczny. U obu dłoni został kulturowo zarezerwowany dla zaręczynowej biżuterii.

 

Skąd biorą się różnice w wyborze rąk?

Niektóre źródła podają, że to, na którym palcu nosi się pierścionek w Polsce, ma swoje korzenie w tradycji powstania styczniowego. Do 1864 roku obrączkę na prawej ręce nosiły tylko wdowy. Kiedy wielu mężów nie wróciło z walk o ojczyznę, polskie kobiety w ramach solidarności z licznymi owdowiałymi, zaczęły nosić swoje obrączki i pierścionki zaręczynowe na prawych dłoniach.

W dzisiejszych czasach trudno określić, ile w tym prawdy. Mało kto kojarzy taką genezę wyboru prawej ręki na pierścionek zaręczynowy. Pomysł podkreślenia solidarności z wdowami na tak dużą skalę, aby trwale zmienić nawyki pokoleń kobiet w całym kraju, nie wydaje się możliwy do realizacji w czasach na długo przed początkiem mediów… Za tradycją o przekładaniu obrączek na prawą dłoń po powstaniu styczniowym nie stoją niestety wiarygodne źródła historyczne.

Jest także inna, bardziej prawdopodobna możliwość. Większość ludzi jest praworęczna. Prawą rękę podają na przywitanie, wykonują nią znak krzyża, a boska prawica ma ogromne znaczenie w tradycji religijnej. Przed dziesięcioleciami Polacy niekoniecznie byli świadomi symboliki żyły vena amoris, a że kulturowo kojarzyli prawą rękę jako ważniejszą, przyjęli ją jako odpowiednią dla pierścionka zaręczynowego i obrączki.

Trzeba zaznaczyć, że Polacy nie są jedynymi noszącymi małżeńskie pierścienie na prawej ręce. Tę dłoń wybierają także m.in. Hiszpanie, Duńczycy, Litwini, Węgrzy czy Czarnogórcy.

 

Na którym palcu nosi się pierścionek zwykły? Wybór między pozostałymi palcami

To, na którym palcu nosi się pierścionek, zależy w dużej mierze od tego, co jego właścicielka chce oznajmić światu. Jeśli nie to, że jej serce jest już zajęte, powinna zrezygnować z ozdabiania palca serdecznego. Jednakże również wybór pomiędzy pozostałymi palcami warto dokładnie przemyśleć. Dlaczego? Na którym palcu nosić zwykły pierścionek?

  • Palec środkowy – biżuteria na tym palcu oznacza osobę odważną, uwodzicielską, która lubi robić wrażenie na otoczeniu. Wybór pięknej biżuterii z pewnością jej w tym pomaga! Na najdłuższym palcu szczególnie dobrze prezentują się wyraziste pierścienie przykuwające uwagę. Jest to też palec bardzo wygodny – trudno, by biżuteria się z niego zsunęła. Nic dziwnego więc, że kobiety często wybierają ozdobione biżuterią właśnie środkowe palce.
  • Palec wskazujący – na tym palcu biżuterię noszą kobiety, które chcą zakomunikować światu swoją wysoką pozycję. Lubią dominować, a może wręcz czują się lepsze od innych. Na którym palcu nosi się pierścionek, gdy chcesz poczuć się władczo i pewnie? Na placu wskazującym – tak jak swoje pierścienie nosili królowie i hierarchowie Kościoła.
  • Kciuk – kciuk jest rzadko wybierany jako palec do noszenia pierścionków. Biżuteria wygląda na nim spektakularnie, ale nie jest zbyt wygodna przy wykonywaniu codziennych czynności. Z tego względu, kojarzymy je z osobami podążającymi za trendami, dla których liczy się przede wszystkim modowa atrakcyjność ich stylizacji. Lubią wykazywać się kreatywnością – nie tylko w kwestii wyboru ubrań.
  • Mały palec – na nim pierścienie noszą kobiety wrażliwe, wysoko emocjonalne, doświadczone życiowo. Co ciekawe, kiedyś wybór tego palca na pierścionek był kontrowersyjny, ponieważ sygnety na małym palcu nosili głównie hazardziści. Zwyczaj noszenia męskich pierścieni na małym palcu wywodzi się jednak jeszcze z tradycji wytworności angielskiej.

Chcesz pokazać światu swój charakter, stosunek do mody lub wysoką emocjonalność? Możesz to zrobić wybierając codzienną biżuterię. Oprócz palca ważny jest oczywiście również motyw zdobiący pierścień… ale to już inna historia!

 

Czy trzeba się martwić tymi zasadami?

Znasz już zasady noszenia pierścionków w zależności od tego, jaki element osobowości posiadaczki mają odzwierciedlać. Czy jednak te reguły powinny decydować o Twojej biżuteryjnej stylizacji?

Dla uniknięcia nieporozumień i niezręcznych gratulacji lepiej unikać palca serdecznego. On kojarzy się jednoznacznie z zaręczynami. Szczególnie kobiety aktywnie szukające partnera życiowego, nie powinny ozdabiać tego palca pierścionkiem, by nie wprowadzać w błąd potencjalnych kandydatów… W końcu miłość może czekać wszędzie – warto jej pokazać, że serce nie jest aktualnie zajęte!

Jeśli jednak chodzi o to, na którym palcu nosi się pierścionki spośród czterech pozostałych możliwości, znajomość zasad przytoczonych powyżej jest bardzo rzadka. Wybierając położenie biżuterii, znacznie częściej kobiety kierują się po prostu swoją wygodą i preferencjami – one są zawsze najważniejsze. Do tego też Cię zachęcamy – noś biżuterię tak, jak jest Ci najbardziej wygodnie. Jeśli chcesz podkreślić konkretny element swojej osobowości, łatwo to zrobić wybierając odpowiadający jej motyw.

 

Noszenie pierścionka kojarzy się jednoznacznie z zaręczynami. Wystarczy jednak umieścić biżuterią na palcu innym, niż serdeczny, a nikt nie powinien się pomylić. Pozostałe cztery palce również mają swoje znaczenie, jest ono jednak bardzo rzadko respektowane. Zdecydowanie częściej dominuje wygoda i osobiste preferencje posiadaczki ozdoby.

 

 

Polecane artykuły

Jak dobrać rozmiar pierścionka? 10 praktycznych porad

Jak dobrać rozmiar pierścionka? 10 praktycznych porad

13-01-2023
Pierścionek to jeden z najpiękniejszych prezentów, które można sprawić bliskiej osobie lub… samej sobie! Warunek jest jeden – poprawne dobranie rozmiaru. To najtrudniejsze wyzwanie, gdy szukasz biżuterii przeznaczonej dla kogoś innego. Jednak nawet wybieranie rozmiaru pierścionka dla...
Wybieramy pierścionek! Zobacz, na co musisz zwrócić uwagę przed zakupem

Wybieramy pierścionek! Zobacz, na co musisz zwrócić uwagę przed zakupem

09-01-2023
Nie przesadzimy, jeśli powiemy, że to właśnie biżuteria jest atrybutem prawdziwej kobiety. Nic więc dziwnego, że świat jubilerski wyróżnia się tak rozmaitym wyborem. Tuż obok najczęściej wybieranych łańcuszków i bransoletek prym wiodą pierścionki. Doskonale wiemy, że ich...

Dlaczego zakupy w naszym sklepie?

Powrót do góry