Pierścionek ma w naszej kulturze jednoznaczne skojarzenie z zaręczynami. Pamiętajmy jednak, że pierścionki ze stali chirurgicznej nie muszą być symbolem miłości. To doskonałe dopełnienie każdej stylizacji, niezależnie od statusu związku kobiety. Łatwo tutaj o nieporozumienia – umieszczając pierścionek na zaręczynowym palcu, możesz spodziewać się gratulacji od znajomych… i konieczności tłumaczenia, że Twój pierścionek to tylko ozdoba. Na którym palcu nosi się pierścionek, który nie jest zaręczynowy?
W Polskiej kulturze tradycją jest noszenie pierścionka zaręczynowego (a później obrączki), na palcu serdecznym prawej ręki.
Wybór ręki różni się jednak w zależności od kraju. W krajach zachodnich częste jest także noszenie go na lewej dłoni. Według wierzeń wywodzących się ze starożytności, w palcu serdecznym lewej dłoni znajduje się vena amoris – żyła miłości, idąca wprost do serca. Dlatego to lewy palec serdeczny wydaje się najbardziej odpowiedni. Dlaczego w Polsce przyjął się wybór prawej ręki? Wyjaśnimy to już za chwilkę.
Na teraz zapamiętaj jednak, że jeżeli chcesz uniknąć nieporozumień, nie zakładaj zwykłego pierścionka na palec serdeczny. U obu dłoni został kulturowo zarezerwowany dla zaręczynowej biżuterii.
Niektóre źródła podają, że to, na którym palcu nosi się pierścionek w Polsce, ma swoje korzenie w tradycji powstania styczniowego. Do 1864 roku obrączkę na prawej ręce nosiły tylko wdowy. Kiedy wielu mężów nie wróciło z walk o ojczyznę, polskie kobiety w ramach solidarności z licznymi owdowiałymi, zaczęły nosić swoje obrączki i pierścionki zaręczynowe na prawych dłoniach.
W dzisiejszych czasach trudno określić, ile w tym prawdy. Mało kto kojarzy taką genezę wyboru prawej ręki na pierścionek zaręczynowy. Pomysł podkreślenia solidarności z wdowami na tak dużą skalę, aby trwale zmienić nawyki pokoleń kobiet w całym kraju, nie wydaje się możliwy do realizacji w czasach na długo przed początkiem mediów… Za tradycją o przekładaniu obrączek na prawą dłoń po powstaniu styczniowym nie stoją niestety wiarygodne źródła historyczne.
Jest także inna, bardziej prawdopodobna możliwość. Większość ludzi jest praworęczna. Prawą rękę podają na przywitanie, wykonują nią znak krzyża, a boska prawica ma ogromne znaczenie w tradycji religijnej. Przed dziesięcioleciami Polacy niekoniecznie byli świadomi symboliki żyły vena amoris, a że kulturowo kojarzyli prawą rękę jako ważniejszą, przyjęli ją jako odpowiednią dla pierścionka zaręczynowego i obrączki.
Trzeba zaznaczyć, że Polacy nie są jedynymi noszącymi małżeńskie pierścienie na prawej ręce. Tę dłoń wybierają także m.in. Hiszpanie, Duńczycy, Litwini, Węgrzy czy Czarnogórcy.
To, na którym palcu nosi się pierścionek, zależy w dużej mierze od tego, co jego właścicielka chce oznajmić światu. Jeśli nie to, że jej serce jest już zajęte, powinna zrezygnować z ozdabiania palca serdecznego. Jednakże również wybór pomiędzy pozostałymi palcami warto dokładnie przemyśleć. Dlaczego? Na którym palcu nosić zwykły pierścionek?
Chcesz pokazać światu swój charakter, stosunek do mody lub wysoką emocjonalność? Możesz to zrobić wybierając codzienną biżuterię. Oprócz palca ważny jest oczywiście również motyw zdobiący pierścień… ale to już inna historia!
Znasz już zasady noszenia pierścionków w zależności od tego, jaki element osobowości posiadaczki mają odzwierciedlać. Czy jednak te reguły powinny decydować o Twojej biżuteryjnej stylizacji?
Dla uniknięcia nieporozumień i niezręcznych gratulacji lepiej unikać palca serdecznego. On kojarzy się jednoznacznie z zaręczynami. Szczególnie kobiety aktywnie szukające partnera życiowego, nie powinny ozdabiać tego palca pierścionkiem, by nie wprowadzać w błąd potencjalnych kandydatów… W końcu miłość może czekać wszędzie – warto jej pokazać, że serce nie jest aktualnie zajęte!
Jeśli jednak chodzi o to, na którym palcu nosi się pierścionki spośród czterech pozostałych możliwości, znajomość zasad przytoczonych powyżej jest bardzo rzadka. Wybierając położenie biżuterii, znacznie częściej kobiety kierują się po prostu swoją wygodą i preferencjami – one są zawsze najważniejsze. Do tego też Cię zachęcamy – noś biżuterię tak, jak jest Ci najbardziej wygodnie. Jeśli chcesz podkreślić konkretny element swojej osobowości, łatwo to zrobić wybierając odpowiadający jej motyw.
Noszenie pierścionka kojarzy się jednoznacznie z zaręczynami. Wystarczy jednak umieścić biżuterią na palcu innym, niż serdeczny, a nikt nie powinien się pomylić. Pozostałe cztery palce również mają swoje znaczenie, jest ono jednak bardzo rzadko respektowane. Zdecydowanie częściej dominuje wygoda i osobiste preferencje posiadaczki ozdoby.
Dlaczego zakupy w naszym sklepie?