Jak zrobić kolczyki krok po kroku?

04-08-2023
Jak zrobić kolczyki krok po kroku?

Jak zrobić kolczyki, które będą napawać Cię dumą? Nawet jeśli nie masz żadnego doświadczenia w pracach manualnych, możesz samodzielnie stworzyć ozdoby unikatowe na światową skalę. Przeczytaj ten dokładny poradnik krok po kroku, a wkrótce skonstruujesz kolczyki, których nie powstydziłby się profesjonalny jubiler.

Krok 1 - przygotowanie projektu

Zanim przystąpisz do jakiejkolwiek pracy artystycznej, dokładnie przemyśl, jak mają wyglądać Twoje kolczyki. Warto wstępnie naszkicować swoją wizję, a podczas realizacji dokładnie się jej trzymać. Będą to eleganckie kolczyki ze stali chirurgicznej, urocze ozdoby z koralików, a może spektakularna biżuteria z kamieniem jubilerskim?

Kolczyki to stosunkowo prosta ozdoba - ktoś mógłby powiedzieć, że nie ma na nich za dużo do planowania… Odradzamy jednak pójście na żywioł. Zwizualizowanie sobie projektu pomaga przy doborze półfabrykatów. Kiedy masz wymarzone kolczyki przed oczami dokładnie wiesz, jakich materiałów szukać.

Przejdźmy więc do nich!

Krok 2 - przygotowanie narzędzi

Drugim krokiem jest oczywiście zgromadzenie narzędzi i półfabrykatów. Do wykonania kolczyków będziesz potrzebować:

 • prostych wąskich szczypiec jubilerskich - do zaciskania drutów
 • szczypiec typu bocianki - do formowania drutów jubilerskich
 • szczypiec tnących - do cięcia drutu jubilerskiego

Te 3 narzędzia to podstawa w tworzeniu własnej biżuterii. Są niezbędne nie tylko przy robieniu kolczyków, ale także bransoletek, broszek, naszyjników i innych ozdób. Wszystkie z nich znajdziesz w kategorii https://www.gal-art.pl/category/narzedzia.

Oczywiście, narzędzi jubilerskich jest znacznie więcej, będziesz się ich uczyć w miarę artystycznego rozwoju. Nie wszystko na raz!

Krok 3 - dobór bigla

Na podstawie stworzonego wcześniej projektu zaopatrz się w półfabrykaty niezbędne do realizacji. To nie takie trudne, bo dzięki dostępności różnorodnych półfabrykatów, początkujący jubiler ma z głowy część misternej pracy.

Będziesz potrzebować bigli - czyli zapięcia do kolczyków. Istnieją różne typy bigli, a to jaki wybierzesz, decyduje o kształcie projektu.

Najpopularniejsze są bigle otwarte - to druty wygięte w haczyki, zakończone pętelką, bez dodatkowego zapięcia. Wygodnie się z nimi pracuje od początku przygody z biżuterią handmade. Ciekawe rozwiązanie to także bigle otwarte typu rybki - wyglądają jak drut zwyczajnie zgięty w pół. Jeśli chcesz, by kolczyki były od początku do końca dziełem Twoich rąk, możesz stworzyć otwarte bigle samodzielnie - w dalszej części dowiesz się, jak to zrobić.

Bigle mogą być jednak masywniejsze i bardziej estetyczne, niż zwykłe zagięte druciki. Jeżeli myślisz o kolczykach, które będą pasowały do wieczorowej sukienki i zależy Ci na ich wytrzymałości, rozejrzyj się za biglami:

 • angielskimi - do wiszących kolczyków, zapina się je za uchem poprzez zaczepienie końcówki o haczyk
 • kajdankami - to koliste zapięcia z zatrzaskiem przypominającym właśnie system zapinania kajdanek
 • typu lira - eleganckie zapięcie z tyłu ucha, ruchomą część wystarczy wpasować w odstający element z tyłu kolczyka
 • sztyftami - zwane też wkrętami, czyli popularne krótkie druciki mocowane z tyłu na osobnej zatyczce

 

srebrne bigle do kolczyków własnej roboty Angielskie bigle do robienia kolczyków szczypce do formowania drutu bocianki
Gotowe bigle typu rybki, doskonałe do robienia kolczyków z koralikami. Wystarczy nawlec wybrane ozdoby. Zamów: https://www.gal-art.pl/p3a42-bigle-rybki-40-mm-srebro-925-1-para.html Bigle angielskie z mocnymi zapięciami. Solidna baza do eleganckich kolczyków i nie tylko! Zamów: https://www.gal-art.pl/p3c65-bigle-angielski-srebro-925-1-para.html Szczypce-bociany służące do formowania drutu jubilerskiego. Potrzebne do robienia różnorodnych kolczyków oraz innych elementów biżuterii. Zamów: https://www.gal-art.pl/l3h10-szczypce-bociany-1-sztuka.html

 

Krok 4 - szykowanie ozdoby

Narzędzia są już na stole, bigiel wybrany? W takim razie czas przejść do ostatecznego doboru półfabrykatów, z których wyczarujesz ozdoby. Wszystkie wymienione znajdziesz w kategorii https://www.gal-art.pl/category/akcesoria-jubilerskie. Wyposaż zatem stanowisko pracy w:

 • drut jubilerski o grubości 0,4-0,8 milimetra, w zależności od rodzaju kolczyków. Powinien to być drut pamięciowy, czyli taki, który po zagięciu nie wraca do pierwotnego kształtu
 • szpilki jubilerskie - służą do nawlekania ozdób w długich kolczykach
 • łapaczki - wykończenia ozdobnej części, położone w tym miejscu, gdzie zaczyna się bigiel. Można w nich ukryć np. supełki i kuleczki zaciskowe.
 • czapeczki - wykończenia kolczyków z koralików. Montuje się je przy miejscu montażu bigla.
 • kółeczka montażowe - potrzebne do montowania łańcuszków i wielu innych ozdób.
 • klej do metalu - niezbędny do krótkich kolczyków
 • koraliki, przekładki, zawieszki, chwościki, kamienie - to co ma finalnie zdobić Twój projekt
 • opcjonalne półfabrykaty dobierane w zależności od projektu

Poniżej znajdziesz 7 sposobów na to, jak zrobić kolczyki. Przy każdym wskazujemy, jakie półfabrykaty będą potrzebne.

 

Kulki kamienie księżycowe do robienia kolczyków złote kółka montażowe do biżuterii Szpilki jubilerskie do nawlekania
Kamienie księżycowe z otworami o średnicy 0,8 milimetra. Ozdoba oryginalnych kolczyków - każdy taki kamień jest jedyny w swoim rodzaju. Zamów: https://www.gal-art.pl/k7d27-czarny-kamien-ksiezycowy-dysk-fasetowany-4-2-5-mm-1-sznur.html
Pozłacane ogniwa montażowe do mocowania ozdób na biglu. Wykonane ze srebra próby 925. Zamów: https://www.gal-art.pl/p3h65-kolka-ogniwka-5-2-mm-srebro-925-pozlacane-4-sztuki.html
Szpilki-gwoździe jubilerskie. Są zakończone szerszym fragmentem blokującym ozdoby przed zsunięciem. Zamów: https://www.gal-art.pl/p5a03-szpilki-gwozdzie-55-mm-40-sztuk.html

 

Krok 5 - realizacja!

Sposobów na to, jak własnoręcznie zrobić kolczyki jest naprawdę sporo - a wiele z nich jest bardzo, bardzo prostych. Zacznij właśnie od nich. Z czasem i praktyką Twoje umiejętności będą się poprawiały, a wtedy łatwo nauczysz się trudniejszych technik.


1 - Kolczyki wiszące z koralikami i własnym biglem

Jak wspomnieliśmy, bigle można kupić w gotowej wersji, lub stworzyć je samodzielnie. Będzie Ci do tego potrzebny drut jubilerski i szczypce do formowania. By stworzyć element ozdobny, musisz mieć szpilkę jubilerską z główką, czapeczkę i koraliki.

 1. Utnij około 10-12 centymetrów drucika. Później odetniesz nadmiar. Przy pracy zawsze lepiej uciąć trochę za dużo, niż za mało.
 2. Używając szczypiec do formowania drutu, ukształtuj zaokrąglone zapięcie.
 3. Zagnij końcówkę bigla, tak by stworzyć pętelkę - zaczepisz o nią ozdobę.
 4. Łap za szpilkę jubilerską z główką. Nawlecz na nią ozdoby, zakończ od góry wybraną czapeczką.
 5. Zostaw mniej-więcej 1 centymetr wolnej szpilki nad czapeczką.
 6. Wpasuj końcówkę szpilki w pętelkę bigla i zagnij, tworząc na szpilce drugą pętelkę.
 7. Gotowe! Wykonałeś proste kolczyki z koralikami, na samodzielnie zrobionym biglu.

 

2 - Kolczyki z koralikami na biglach-rybkach

Drugi sposób na robienie kolczyków, tym razem na biglu typu rybka. Ponownie złap za drut jubilerski, szczypce do formowania i koraliki lub kamienie jubilerskie z nawierconymi otworami.

 1. Utnij dwa kawałki drutu po 16 centymetrów.
 2. Zrób pętelkę na jednym końcu drucika. Uformuj dokładnie, korzystając ze szczypiec-bocianek. Pętelka będzie widoczna - służy jako zapięcie i blokada ozdób.
 3. Uformuj resztę drucika, tak by dawał zaokrąglony kształt.
 4. Nawlecz wybrane ozdoby do połowy drucika - 8 centymetrów.
 5. Kiedy skończysz nawlekać, zagnij drut w pół. Przednia i tylna część bigla powinny być idealnie równe.
 6. Kolczyki zapina się wkładając koniec drucika w pętelkę.

Pamiętaj, by zaginając drut w pół nie robić tego za ostro. Ciasno zgięty drut będzie bardzo niewygodny w noszeniu. Zostaw więcej przestrzeni między połówkami druta, w razie potrzeby dogniesz go po przymierzeniu.

 

3 - Kolczyki z pojedynczym kamieniem krok po kroku

Tym razem użyjemy gotowych bigli. Proponujemy bigle angielskie - w zestawieniu z kamieniem jubilerskim będą się prezentować bardzo elegancko.

Poza biglem potrzebujesz drucika jubilerskiego 0,6 milimetra, kółeczka montażowego, oraz wybranego kamienia z nawierconym otworem. Otwór musi być odpowiednio większy od średnicy drucika.

 1. Nawlecz kamień na długi kawałek drutu.
 2. Dotnij drut tak, by po obu stronach kończył się przynajmniej 1 centymetr za kamieniem. Taki margines będzie Ci potrzebny do wykonania pętelki.
 3. Zrób pętelkę na kamieniu i zaczep ją na kółku montażowym.
 4. Wpasuj kółko montażowe w pętelkę na końcu bigla i zaciśnij.
 5. Gotowe!

 

4 - Sztyfty z perełką stworzone własnoręcznie

Stworzenie krótkich kolczyków-wkrętów jest bardzo proste. Wyczaruj klasyczne kolczyki z perłą, doskonałe do eleganckiej małej czarnej czy biznesowej stylizacji!

Wystarczą dwa gotowe sztyfty z talerzykiem do klejenia, dwie takie same perełki o średnicy większej niż talerzyk sztyftu oraz klej do metalu.

 1. Dokładnie wyczyść sztyfty i perełki. Muszą być całkowicie suche przed mocowaniem.
 2. Posmaruj perełkę odrobiną kleju.
 3. Dociśnij powierzchnię z klejem do talerzyka sztyftu.
 4. To wszystko. Przed pierwszym założeniem kolczyków upewnij się, że perełka mocno przylgnęła do talerzyka.

Kleju musi być tylko trochę, tak by po przyciśnięciu do talerzyka nie wypłynął poza perełkę. Jeżeli tak się stanie, od razu zmyj klej z perełki, oczyść talerzyk i spróbuj jeszcze raz z mniejszą ilością.

 

5 - Kolczyki z łańcuszków krok po kroku

Kolczyki handmade - jak zrobić je z kawałków łańcuszka? Wystarczy dobry półfabrykat i odrobina pracy ze szczypcami do zaginania drutu.

Poza łańcuszkiem potrzebujesz bigla - najlepiej pasują bigle typu kajdanki, kończące się tuż za uchem. Przydadzą się dodatkowe ozdoby do zaczepienia o ogniwa łańcuszka, zwłaszcza u samej góry, na styku łańcuszka z biglem. To stworzy lepsze wrażenie estetyczne. I najważniejsze - kółko montażowe.

 1. Rozegnij kółko montażowe.
 2. Nawlecz na kółko ozdobę, która ma zamykać Twój kolczyk na styku z biglem.
 3. Następnie nawlecz łańcuszek, tak by znajdował się za ozdobą.
 4. Zaczep kółko montażowe o pętelkę na biglu i dokładnie zagnij.
 5. I to wszystko. Jeżeli chcesz, możesz domontować do ogniw łańcuszka dodatkowe ozdoby.

Zwróć uwagę na długość każdego elementu - łańcuszki muszą być idealnie równe. Niesymetryczne kolczyki zaburzają proporcje twarzy.

Srebrne sztyfty z zaczepkami naturalny onyks do biżuterii Cienki drut jubilerski 0,4mm
Do kolczyków z łańcuszkiem możesz użyć sztyftów z zaczepkami montażowymi. Wtedy nie potrzebujesz osobnego kółeczka montażowego. Zamów: https://www.gal-art.pl/p3c67-sztyfty-z-podwieszka-srebro-925-1-para.html Naturalny onyks. Użyj go do kolczyków na sztyfcie - wystarczy przykleić kamień do talerzyka. Zamów: https://www.gal-art.pl/k6w33-kamien-onyks.html Cienki drut jubilerski o średnicy 0,4 milimetra. Może być używany do związywania elementów, np. pęków piórek, łańcuszków czy sznureczków. Zamów: https://www.gal-art.pl/l3m60-drut-jubilerski-0-4-mm-9-m.html

 


6 - Kolczyki handmade z piórek

Co powiesz na kolczyki w stylu boho, wykonane z piór? Fantazyjne, w sam raz dla marzycielki i miłośniczki naturalnych akcentów!

Potrzebujesz dowolnego bigla z pętelką, czapeczki, drutu jubilerskiego 0,4 milimetra i oczywiście wybranych piórek. Pojedyncze, czy po kilka sztuk - to już zależy od Ciebie. Zwróć tylko uwagę na rozmiarową symetrię kolczyków i to, by były jak najbardziej podobne do siebie.

 1. Opleć końcówki piór cienkim drucikiem jubilerskim. Zrób to jak najmocniej, dokładnie, by nie mogły się wysuwać.
 2. Drut wiążący powinien się kończyć przynajmniej 1 centymetr powyżej piórek - będzie potrzebny do zrobienia pętelki.
 3. Na splecione końcówki piórek nawlecz czapeczkę. Jej wielkość musi pozwalać na dokładne zakrycie drucika mocującego. W razie konieczności dotnij końcówki piór.
 4. Kiedy czapeczka będzie nałożona, zagnij drucik oplatający pióra w pętelkę.
 5. Zamocuj pętelkę na biglu. Gotowe.

Kolczyki z piórami kolorowymi DIY

Efektowne kolczyki z piórkami - daj się ponieść artystycznej fantazji.

 


7 - Kolczyki koła z koralikami

Kolczyki w kształcie kół to klasyka. Zrobione samodzielnie, fantazyjnie przyozdobione koralikami, będą oryginalną propozycją.

Potrzebny będzie drut jubilerski i wybrane ozdoby z otworami. Wybierz drut ze stali chirurgicznej. Stal chirurgiczna jest hipoalergiczna - trzeba zwrócić na to szczególną uwagę, gdyż w kolczykach-kołach będzie przechodził przez ucho. Tutaj nie stosujesz osobnego bigla.

 1. Utnij około 20 centymetrów druta.
 2. Uformuj drut na okrągłym przedmiocie. To najtrudniejszy punkt tworzenia takich kolczyków - zrobienie idealnego koła wymaga precyzji.
 3. Nawlecz na drut ozdoby w dowolnej konfiguracji.
 4. Za ozdobami, w części leżącej za uchem, wykonaj ostre zagięcie. Będzie służyło do zapinania kolczyka.
 5. Opcjonalnie - zamiast zaginać drut w pętelkę za uchem, możesz zwieńczać kolczyki zapięciem typu baranek, takim jak do sztyftów. Wtedy kolczyk musi mieć otwarty tył.

Jak zrobić kolczyki - podsumowanie

Zanim przystąpisz do robienia kolczyków, dokładnie zaplanuj, jak powinny wyglądać. Przyjrzyj się różnym biglom dostępnym na rynku, by wybrać ten najlepiej wpisujący się w Twoje gusta estetyczne. Od bigla zależy cała forma kolczyka.

Skompletuj narzędzia jubilerskie - szypce i cążki - oraz pozostałe półfabrykaty zgodne z projektem kolczyków. Przydadzą się m.in. szpilki do nawlekania, czapeczki, kółka montażowe i oczywiście ozdobne elementy. Przyłóż się do organizacji stanowiska pracy - musi być dobrze doświetlone i uporządkowane.

I do pracy! Bez pośpiechu, dokładnie, mocno zaginając pętelki szczypcami do formowania drutu. Nie zrażaj się, jeśli na początku formowanie drutów nie będzie Ci wychodziło idealnie. Stworzenie pięknych kolczyków z pewnością się uda, gdy odrobinę potrenujesz.

Przy pracy miej pod ręką instrukcje. Warto także obejrzeć na YouTube nagrania z darmowymi tutorialami kolczyków handmade, by jak najlepiej wiedzieć, jak w praktyce wygląda tworzenie ozdób. Pamiętaj, że odtwarzacz YouTube pozwala spowolnić odtwarzanie filmu.

 

Tworzenie własnych kolczyków nie jest trudne - pamiętaj, że praktyka czyni mistrza! Przetestuj w nasze sposoby na robienie kolczyków i odwiedź sklep Gal-art w poszukiwaniu półfabrykatów. Dobre materiały to podstawa w tworzeniu biżuterii! Ułatwią Ci pracę, a efekt estetyczny będzie zniewalający i trwały.

Polecane artykuły

Jak zrobić bransoletkę ze sznurka krok po kroku?

Jak zrobić bransoletkę ze sznurka krok po kroku?

04-07-2023
Jak zrobić bransoletkę ze sznurka bez wysiłku i zaawansowanych umiejętności manualnych? To prostsze, niż Ci się wydaje! Przeczytaj nasz poradnik krok po kroku, a stworzenie idealnego prezentu dla bliskiej osoby (lub siebie!) będzie kwestią kilkunastu minut. Bo przecież to właśnie...
Jak zacząć robić biżuterię? Poradnik dla początkujących

Jak zacząć robić biżuterię? Poradnik dla początkujących

17-03-2023
Sztuka ręcznego robienia biżuterii nie jest zarezerwowana tylko dla osób z wyjątkowymi umiejętnościami. Może się jej nauczyć każdy — wystarczy odrobina chęci, sprzętu i głowa pełna pomysłów. Przed Tobą poradnik tego, jak zacząć robić biżuterię — sprawdź i zrealizuj...

Dlaczego zakupy w naszym sklepie?

Powrót do góry